Nierówności w nauce
Październik 2022
"Polityka" opublikowała esej Rafała Zwolaka na temat znaczenia sławy i statusu w nauce (link - trzeba mieć wykupiony dostęp). Nieco dłuższa, a przy tym ogólnodostępna wersja jest tutaj. A na obrazku, jakby ktoś nie wiedział, jest Dawid z głową Goliata.
Możliwość wsparcia badaczy z Ukrainy
Marzec 2022
Mamy możliwość zatrudnienia z grantu NCN osoby lub osób z Ukrainy, które przed wojną pracowały naukowo na ukraińskich uczelniach i mają tytuł naukowy doktora (lub równoprawny, np. „kandydat nauk”). Oferujemy pełnopłatne stanowisko typu post-doc na okres do 1 roku na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu. Z uwagi na tematykę grantu, oferta skierowana jest do osób zajmujących lub interesujących się ekologią (lasu, roślin, behawioralną, itp.), ewentualnie zoologią (zwłaszcza małe ssaki) lub botaniką (zwłaszcza drzewa). Proszę pytać o szczegóły e-mailem: rafal.zwolak[at]gmail.com
[grafika: Aleksander Małachowski]
Nasze badania w Proceedings of the National Academy of Sciences
Marzec 2022
Lata nasienne polegają na tym, że dany gatunek roślin produkuje duże ilości nasion w nieregularnych, wieloletnich odstępach czasu. Najpopularniejszym wyjaśnieniem tej strategii reprodukcyjnej jest hipoteza nasycenia konsumentów nasion. Według niej, zsynchronizowana, masowa produkcja chroni nasiona, gdyż żywiące się nimi zwierzęta nie są w stanie ich wszystkich zniszczyć. Przeprowadziliśmy meta-analizę badań z całego świata, żeby przetestować, czy i kiedy hipoteza nasycenia konsumentów znajduje potwierdzenie w danych. Stwierdziliśmy, że strategia nasycania konsumentów jest skuteczniejsza, gdy przeplatają się lata masowej i niewielkiej produkcji nasion; że lepiej działa daleko od równika, gdzie różnorodność roślin jest mniejsza, oraz że lepiej broni przed bezkręgowcami (owadami), niż kręgowcami (ptakami i ssakami). Wyniki ukazały też niepokojący trend: efektywność strategii nasycania konsumentów w ostatnich dekadach spadła, zapewne z powodu zmian w produkcji nasion wywołanych globalnym ociepleniem. [pdf]
Sarah Serafini otrzymała grant Preludium!
Listopad 2021
Narodowe Centrum Nauki przyznało granty Preludium. Jednym ze zwycięskich projektów jest wniosek Sarah Serafini. Zbada ona mechanizmy i dynamikę rekrutacji rodzimych i obcych gatunków drzew w lasach liściastych.
Artykuł o sójkach i inwazyjnych dębach w Forest Ecology and Management
Listopad 2021
Opublikowaliśmy artykuł, w którym badamy czynniki wpływające na decyzje sójek roznoszących żołędzie dębu czerwonego. Sójki preferowały roznosić podłużne raczej niż okrągłe żołędzie inwazyjnego dębu. Roznoszenie zachodziło też częściej, gdy żołędzie dębu czerwonego współwystępowały z żołędziami rodzimych dębów [pdf].
Paulina Celebias w USA
Wrzesień 2021
Paulina Celebias wyjechała do Wilkes University (Pennsylwania), żeby badać roznoszenie żołędzi przez wiewiórki. Projekt realizowany we współpracy z zespołem profesora Michaela Steela.
Praca terenowa w górach Szwajcarii
Sierpień 2021
Realizujemy projekt w Alpach Szwajcarskich, we współpracy z Aleksandrą Wróbel, która przez wiele lat była kluczowym członkiem naszego zespołu, a obecnie pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Zamierzamy się dowiedzieć, jaką rolę odgrywają małe ssaki w regeneracji sosny limby.
Aleksandra Wróbel przebiegła ultramaraton bieszczadzki
Październik 2018
Zdjęcie poniżej, zrobione po 52 kilometrach biegu w górach, mówi samo za siebie:)
Paulina Celebias przyjęta na doktorat
Lipiec 2018
Paulina Celebias została nową doktorantką w naszej grupie! Jej współpromotor to Michał Bogdziewicz (były członek naszego labu), a projekt badawczy dotyczyć będzie zapewne oddziaływań pomiędzy inwazyjnym dębem czerwonym i konsumentami jego nasion.
Nasze badania w Journal of Mammalogy
Czerwiec 2018
Nasze bieszczadzkie badania pokazują, że efekty lat nasiennych buka sięgają aż na połoniny (link) (pdf). Po latach nasiennych, połoniny wypełniają się myszami i nornicami, które zazwyczaj występują w lesie. Z napływu uchodźców korzystają darniówki (gryzonie, które w Bieszczadach są ściśle związane z połoninami), bo pojawienie się nowych ofiar zmniejsza presję drapieżników.
Paula Bednarz zdobywa medale
Kwiecień 2018
Paula Bednarz, oprócz pracy nad doktoratem, jest zawodniczką AZS UAM. Jej drużyna właśnie zdobyła brązowy medal w klasyfikacji generalnej Kobiet na Akademickich Mistrzostwach Polski na Ergometrze Wioślarskim. Gratulujemy!
Publikacja na okładce Biological Reviews
Luty 2018
W Biological Reviews ukazał się mój artykuł o znaczeniu zmienności wewnątrzgatunkowej w oddziaływaniach pomiędzy roślinami, a roznoszącymi ich nasiona zwierzętami (link) (pdf). Ponieważ ten temat jest dość nowy, mam nadzieję, że artykuł ten posłuży jako przewodnik badaczom rozpoczynającym pracę w tym obszarze wiedzy.
Seminarium na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis
Styczeń 2018
Rafał Zwolak został zaproszony do wygłoszenia wykładu na Uniwersystecie Kalifornijskim w Davis, w ramach Ecology and Evolution Seminar Series. Wykład zatytułowany był "How decisions of scatterhoarders influence tree recruitment" i stanowił syntezę naszych najnowszych badań nad oddziaływaniami pomiędzy drzewami i zwierzętami, które zjadają oraz roznoszą ich nasiona.
Polska Agencja Prasowa pisze o naszych badaniach
Sierpień 2017
W Polskiej Agencji Prasowej ukazał się wywiad z Rafałem Zwolakiem, który opowiadał o osobowościach zwierząt i ich biologicznym znaczeniu (link).
Paula Bednarz na stażu w Kanadzie
Czerwiec 2017
Paula Bednarz wyjechała do Kanady, aby wziąć udział w badaniach nad behawiorem małych ssaków w labie Denisa Réale (Uniwersytet Montrealski). Powodzenia i dobrej zabawy!
Wyróżnienie dla artykułu Michała Bogdziewicza
Maj 2017
Praca Michała Bogdziewicza "Effects of nitrogen deposition on reproduction in a masting tree: benefits of higher seed production are trumped by negative biotic interactions" (link) została wyróżniona w konkursie Polskiej Akademii Nauk na najlepszą oryginalną pracę twórczą doktoranta opublikowaną w 2016 roku.
Nasze badania w Integrative Zoology
Maj 2017
Aleksandra Wróbel eksperymentalnie manipulowała składem zespołów gryzoni, które roznosiły żołędzie dębu czerwonego na terenie Harvard Forest. Okazało się, że nawet niewielkie zmiany w zespołach mocno wpływały na los żołędzi - i potencjalnie na odnowienie dębu (link).
Dr Michał Bogdziewicz!
Kwiecień 2017
Michał Bogdziewicz obronił doktorat zatytułowany "Plant-animal interactions in dynamic environments: how tree masting and nitrogen deposition affect consumer populations, seed dispersal and seed predation". Świetna robota, gratulacje!
Nasze badania opublikowane w Animal Behaviour
Kwiecień 2017
Skąd biorą się osobowości zwierząt? Według jednego z wyjaśnień, kluczowe znaczenie mają interakcje socjalne, w których poszczególne osobniki odgrywają rozmaite role. Nasze najnowsze badania (link) wspierają tę hipotezę u ryjówek: wśród testowanych gatunków, międzyosobnicze różnice behawioralne były najsilniejsze u najbardziej socjalnego rzęsorka mniejszego, a słabsze u pozostałych, mało socjalnych gatunków.
Stypendium Fulbrighta
Luty 2017
Otrzymałem stypendium Fulbrighta, które pozwoli mi na 9-miesięczny pobyt na University of California, Davis, w labie Andy'ego Siha. Wykorzystam ten czas na pracę nad wpływem różnic behawioralnych pomiędzy osobnikami (tzw. osobowości zwierząt) na przebieg i wynik oddziaływań rośliny-zwierzęta.
Nowy grant!
Listopad 2016
Milena Zduniak otrzymała grant NCN "Preludium" na badania związku pomiędzy osobowościami myszy leśnych, a ich zapasożyceniem. Gratulacje! Milena zacznie ten projekt, gdy tylko wróci z Republiki Południowej Afryki, gdzie pomaga w badaniach nad systemami socjalnymi myszy trawnych.
Oferta pracy
Listopad 2016
Zakład Zoologii Systematycznej oferuje pracę na stanowisku naukowo-technicznym. Szczegóły tutaj. Zachęcamy! |